W Polsce ukraińscy skauci i polscy harcerze zapalą „Płomień Braterstwa”

W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej w całym kraju polski harcerze i ukraiński skauci organizacji „Płast Polska”zapalą znicze na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy walczyli przeciwko bolszewikom.

Kulminacja akcji „Płomień Braterstwa” będzie miał miejsce 14 sierpnia o godz. 18, gdy w ponad 30 miejscach ukraińscy skauci i polscy harcerze zapalą znicze na grobach bohaterów obydwu narodów, którzy walczyli przeciwko Armii Czerwonej.

Akcja „Płomień Braterstwa” została zaplanowana w związku ze zbliżającą się setną rocznicą wojny 1920 r. Pragniemy w ten sposób przywrócić pamięć o ukraińskich żołnierzach, którzy w tamtej godzinie największej próby okazali się godnymi zaufania sojusznikami i do końca walczyli za wolność Polski. Chcemy pokazać, że pamiętamy o naszym długu wdzięczności. Chcemy wystąpić w przestrzeni publicznej z mocnym przekazem o przyjaźni polsko-ukraińskiej. Chcemy wreszcie uświadomić sobie i innym, jak ważne jest poszukiwanie sojuszników do realizacji wspólnych celów. I jak dobrze jest w trudnych chwilach móc liczyć na przyjaciół” – napisał w oświadczeniu Mateusz Stachewicz, wiceprzewodniczący Programowego Ruchu Odkrywców ZHP.

Akcja 14 sierpnia może wyglądać imponująco, bowiem znicze zostaną zapalone w ponad 30 miejscach m.in. Szczecinie (Cmentarz Centralny), Gdynii (cmentarz Witomiński), Toruniu (cmentarz Garnizonowy przy ul. Grudziądzkiej), Płocku (Cmentarz Prawosławny), Warszawie (Cmentarz Prawosławny na Woli), Wrocławiu (Cmentarz Osobowicki), Lublinie (Cmentarz Prawosławny przy ul. Lipowej), Kielcach (Prawosławna część Cmentarza Starego), Opolu (grób Mykoły Możejki), Zamościu (gmach Arsenału, tablica upamiętniająca gen. Bezruczkę i obronę Zamościa), Krakowie (Cmentarz Rakowicki).

Więcej: https://www.facebook.com/ruchPRO/videos/2428132810532965/

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: