Stowarzyszenie Magurycz: wolontariusze z Ukrainy i Polski przywracają wspólne pomniki

„Cmentarz to też terytorium żywych i umarłych pospołu. To nie tylko sfera sacrum, ale także rewelacyjny przewodnik po przeszłości, której poznawanie ma kapitalne znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości”, – to motto, które przyświeca Stowarzyszeniu „Magurycz”.

Od 32 lat Magurycz zabiega społecznie o kondycję sztuki sepulkralnej (związanej z kultem zmarłych), ale także małej (a bywa i większej) sakralnej architektury przydrożnej i śródpolnej, zwłaszcza tam, gdzie zabrakło naturalnych opiekunów, a więc na terenach, które dotknęły „repatriacje”, Akcja „Wisła”, Akcja H‑T, ale także Holocaust.

„Magurycz” przeprowadzał prace restauratorskie nie tylko na ukraińskich, ale także na polskich, żydowskich i niemieckich cmentarzach w czterech krajach. Jednak działalność stowarzyszenia koncentrowała się głównie na cmentarzach południowo – wschodniej Polski, na dawnej Bojkowszczyźnie, Łemkowszczyźnie i Roztoczu.

„Magurycz” to nie jedyna polska organizacja, która opiekuje się ukraińskimi cmentarzami. Podobną działalność prowadzi kilka innych organizacji, a wśród nich – Stowarzyszenie „Dziedzictwo Mniejszości Karpackich”. Z pewnością fenomenem „Magurycza” jest to, że już od trzech dekad łączy ludzi, którym drogie jest wielokulturowe dziedzictwo Polski.

Wolontariusze to przede wszystkim Polacy. Czasami do inicjatywy przyłączają się także Ukraińcy. Oczywiście najwięcej Ukraińców włącza się w prace „Magurycza”, gdy stowarzyszenie  prowadzi prace na cmentarzach w Ukrainie.

Wszyscy wolontariusze pracują za darmo nawet 10-12 godzin dziennie. Każdy z obozów, które w ostatnich latach odbywały się dwa, trzy razy w roku, trwa do dwóch tygodni.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: