SBU: Popularne grupy „patriotyczne” w sieciach społecznościowych mogą być uprawiane przez FSB

Celem Kremla jest osłabienie, wyczerpanie i podział Ukrainy. Z tego powodu kraj agresora ciągle walczy z Ukrainą na wszystkich frontach. I dosłownie — walcząc w Donbasie, i tworząc pseudopatriotyczne grupy w sieciach społecznościowych i wrzucając fałszywe informacji, aby zachęcić do występów antyukraińskich/ prorosyjskich.

Jak wcześniej informowaliśmy, Facebook był zmuszony usunąć setki ukraińskich stron, grup i kont, które wykorzystywano do szerzenia dezinformacji i wywierania wpływu.

Tematyka wpisów obejmowała przede wszystkim kwestie polityki lokalnej i międzynarodowej, problemy społeczne dot. niskich pensji, wysokich taryf użytkowych, wymiana więzów i rozmieszczenie wojsk na Donbasie. Takie spekulacje sztucznie wstrząsają Ukrainą od wewnątrz, aby niezadowolenie ludzi wywołało poważne protesty.

Jednym z najbardziej uderzających przykładów takich technologii jest aktywność obywatela Federacji Rosyjskiej Sergeja Żuka (albo Stepan Mazur, albo Mykoła Gajduk). W lutym 2017 r. SBU ujawniła go i zabezpieczyła blokowanie kont, które utworzył i administrował w sieciach społecznościowych: Patrioci Ukrainy, Rewolucja Godności, Wszyscy na Majdan, Ukraińska Rewolucja, Majdan-3, My — patrioci Ukrainy. Całkowita liczba odbiorców tych kont osiągnęła pół miliona użytkowników.

Kto taki Żuk?

Sergej Żuk, urodzony w 1981 r. w Moskwie. Kiedyś był działaczem społecznym. W latach 2014-2015 Żuk był w Donbasie. Walczył po stronie bojowników „DPR”. W tym czasie zamieścił na swojej osobistej stronie wiele zdjęć z Doniecka. Uwielbiał pozować z bronią w rękach. Wiadomo, że brał udział w torturach ukraińskich jeńców wojennych. Na jego kanale na YouTube zamieszczono filmy o tym.

Powracając do domu po wojnie, Żuk został przeszkolony jako bojownik frontu informacyjnego, zaczął udawać ukraińskiego patriota, który walczy o pokój na Ukrainie.

Czy on pracuje sam?

Prawie nie. Jedna osoba nie może napisać kilku artykułów pseudoanalitycznych wysokiej jakości w ciągu godziny. Praca ta jest jednoznacznie przeprowadzana przez zespół pracowników służb specjalnych, którzy systematycznie badają sytuację gospodarczą, społeczną i polityczną na Ukrainie, a następnie przedstawiają uzyskane informacje dzięki manipulowaniu i rozpowszechnianiu potrzebnych im wiadomości. W SBU powiedziały, że Żuka może być kierowany przez specjalistów Centrum Bezpieczeństwa Informacji FSB Rosji (tak zwane 18. centrum).

Wiadomo, że w celu destabilizacji i zaostrzenia sytuacji na Ukrainie w przeddzień wyborów prezydenckich i parlamentarnych Żuk stworzył nowy duży projekt — grupę „Ukraiński nacjonal-patrioci”. Ma 170 tysięcy subskrybentów tylko na Facebooku. Są to mieszkańcy Kijowa, Charkowa, Dniepru itp. – z całej Ukrainy. Taki grypy są we wszystkich sieciach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube. A do dystrybucji szczególnie ważnych wiadomości Żuk aktywnie korzysta z komunikatorów — Telegram i Viber.

W tej grupie jest informacja o akcjach i wiecach, które organizują prawdziwe ruchy narodowo-patriotyczne. Na przykład informacja o kampanii „Ni kapitulacji!” została opublikowana przez Żuka natychmiast po jej pojawieniu na prawdziwych kontach.

Żuk stworzył nie tylko grupę „Ukraiński national-patrioci”, ale także mniejszą grupę — Radnik Prezydenta Ukrainy (ponad 20000 subskrybentów), Rada Najwyższa IX kadencji (6000 osób), Nas 73% (2000), „Komik ” (około 1000, na dniach strona została zablokowana), „Nі kapitulyatsії” (już usunięta), „Prawda o ATO i Majdanie ” (ponad 1000 osób), „Marsz UPA „Chrońmy ukraińską ziemię”(także już usunięta).

Jak teraz służba specjalna obliczyła Żuka?

Przeprowadzono analizę porównawczą publikacji, które zostały przedstawione w jego poprzednim projekcie „Rewolucja ukraińska” i nowych. Okazało się, że materiały są bardzo podobne stylistycznie (ok. 95%), że zastosowano te same materiały wideo i fotograficzne. Następnie okazało się, że adresy IP, z których materiały zostały pobrane do sieci, oraz adresy mailowe mają domeny rosyjskie identyczne.

Ile w sieciach społecznościowych takich Żuków?

Dziesiątki. Wszystko to są elementy wojny informacyjnej przeciwko Ukrainie. W SBU już są znalezione grupy działające na niekontrolowanym terytorium. Na przykład w Donbasie istnieje cała sieć agentów o nazwie „Szafir”.

Od początku agresji informacyjnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zarejestrowano 214 postępowania karne przeciwko osobom zaangażowanym w dystrybucję w Internecie materiałów, zmierzających do gwałtownej zmiany systemu konstytucyjnego państwa lub do przejęcia władzy państwowej (art. 109 Kodeksu Karnego Ukrainy), lub naruszenia integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy (art. 110), lub utworzenia grupy terrorystycznej, lub organizacji terrorystycznej (art. 258-3). Sądy wydały 69 wyroków skazujących, w tym 17 – w tym roku.

Oprócz wojny na froncie toczy się wojna służb specjalnych — SBU przeciwstawia się potężnej, dobrze wyposażonej i finansowanej FSB. Tak, funkcjonariusze ukraińskiej służby specjalnej dobrze przestudiowali metody FSB, mogą ich zwalczać, nauczyli się pracować nad zapobieganiem, przeprowadzać swoje kampanie informacyjne. Ponadto SBU tworze nowe nowoczesne jednostki, zwiększa poziom cyberbezpieczeństwa Ukrainy. To są małe kroki, ale są to kroki do przodu. Mimo tego, służby specjalne państw zachodnich pomagają technicznie, a SBU dzieli się z nimi zdobytym przez lata doświadczeniem.

Opowiedział o tym Oleg Samojlenko, oficer Departamentu kontrwywiadu ochrony interesów państwa w dziedzinie bezpieczeństwa informacji SBU.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: