Szczyt czwórki normandzkiej w Paryżu: remis za cenę zwycięstwa

Szczyt czwórki normandzkiej w Paryżu w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie nie przyniósł zwycięstwa żadnej ze stron. Na razie mówmy o remisie – oświadczył w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Szczyt odbył się w poniedziałek. Główne ustalenia to zawieszenie broni w strefie walk w Donbasie i wymiana więźniów z Rosją. W poniedziałkowym szczycie uczestniczyli przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji: Emmanuel Macron, Angela Merkel, Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin. Było to także pierwsze osobiste spotkanie obecnych prezydentów Ukrainy i Rosji. We wtorek, odpowiadając na pytania ukraińskich dziennikarzy, Zełenski mówił, że uczestnikom spotkania towarzyszyło wiele emocji. – Putin był zły? Sądzę, że wszyscy byli zmęczeni. Nastroje były różne; rozmowa była i napięta, i poważna, a chwilami lekka. Kto kogo pokonał? Nie wiem. Wydaje mi się, że obecnie powinniśmy być dyplomatami, bo dopiero zaczęliśmy rozmawiać. Na razie mówmy o remisie – ocenił ukraiński prezydent.

Trzy punkty „humanitarne” Szef ukraińskiego państwa mówił także o planach kolejnego wycofania sił i środków na odcinkach frontu w Donbasie. – Wszystkie strony wymagały rozgraniczenia na całej linii konfliktu. Przedstawiłem dane, którymi dysponuję i udowodniłem, że dokonaliśmy tego szybciej od strony przeciwnej. Jednak w ciągu sześciu miesięcy udało nam się wycofać tylko w trzech punktach. Dlatego jeżeli mówimy o 408-409 kilometrach linii kontaktowej, to zejdzie nam na to 20 lat. Według prezydenta, w wyniku ustaleń z Paryża trójstronna grupa kontaktowa w sprawie Donbasu, która obraduje w stolicy Białorusi – Mińsku, powinna wyznaczyć trzy punkty „humanitarne”, gdzie może dojść do kolejnego rozgraniczenia. Zełenski zadeklarował jednocześnie, że parlament Ukrainy do końca roku przedłuży obowiązującą ustawę o specjalnym porządku funkcjonowania władz samorządowych w zajętych przez separatystów rejonach Donbasu.

Wymiana 72 obywateli Ukrainy Prezydent Ukrainy oświadczył również, że do końca tego roku dojdzie do wymiany 72 obywateli Ukrainy, którzy są obecnie przetrzymywani przez Rosję. – Szczerze mówiąc, wymiana na zasadzie „wszyscy na wszystkich” jest abstrakcją. Umówiliśmy się, że wymienimy wszystkich uzgodnionych na wszystkich uzgodnionych – poinformował. Zełenski przekazał, że w Paryżu nie ustalono żadnych warunków przed kolejnym spotkaniem czwórki normandzkiej, która ma odbyć się za cztery miesiące. – Nie ma żadnych warunków dla przeprowadzenia przyszłego spotkania. (…) Za cztery miesiące będziemy mieli możliwość kontynuować dyskusję i zobaczyć wyniki tego, czego dokonaliśmy – powiedział prezydent Ukrainy.

Po zakończeniu szczytu w Paryżu W poniedziałek wieczorem przywódcy Ukrainy, Rosji, Niemiec, i Francji potwierdzili konieczność wprowadzenia w życie porozumień mińskich, zawartych w 2015 roku i dotyczących pokojowego uregulowania konfliktu zbrojnego w ukraińskim Donbasie. Dla mnie, szczerze mówiąc, to za mało. Chciałem rozwiązać więcej problemów. Wołodymyr Zełenski Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że „po raz pierwszy od trzech lat idziemy do przodu”. – Fakt, że jesteśmy dzisiaj tutaj, obok siebie w Paryżu, jest ważnym rezultatem – powiedział, dodając, że ważne jest także to, że udało się doprowadzić do wznowienia rozmów po latach braku postępów w tej dziedzinie. – Odblokowaliśmy dialog i to jest pozytywne – ocenił Zełenski. – Poruszono wiele tematów, moi rozmówcy powiedzieli, że to jest bardzo dobry rezultat, jak na pierwsze spotkanie.

Prezydent Ukrainy mówił, że strony doszły do porozumienia w sprawie środków, które mają zaprowadzić pokój na wschodzie kraju. Zastrzegł przy tym, że „federalizacja Ukrainy nie jest możliwa”, a „priorytetem jest odzyskanie kontroli nad terytorium ukraińskim”.

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: