Tajne umowy gazowe między Rosją a Bułgarią: co kryje się za obniżką cen na gaz?

Bułgaria zawarła porozumienie z Gazpromem w sprawie obniżki kosztów importu surowca o ponad 40 proc. – poinformował we wtorek Premier Bułgarii Bojko Borisow.

Cena rosyjskiego gazu będzie określana na podstawie nowej formuły, w której przeważać będą ceny w europejskich hubach gazowych i — w mniejszym stopniu — ceny ropy. Wysokość ceny będzie korygowana co miesiąc. Dotychczas cenę rosyjskiego gazu ustalano wyłącznie na podstawie cen ropy na międzynarodowych rynkach za ostatnie sześć miesięcy.

Na wewnętrznym rynku gaz będzie kosztować 26,40 lewów (13,5 euro); dotychczasowa cena wynosiła 44 lewów (22,5 euro) za megawatogodzinę. Za okres od sierpnia Bułgaria otrzyma zwrot 150 mln lewów (76,9 mln euro), nadpłaconych w ostatnim półroczu.

Jednak, źródła zbliżone do „Gazpromu”, mówiły, że wcześniej odbyła się tajna rozmowa telefoniczna między bułgarskim prezydentem Rumenem Radevem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem, podczas której osiągnięto porozumienie w sprawie przedłużenia istniejącej umowy między „Gazpromem” i „Bolgartransgazem” na dostawy do kraju rosyjskiego gazu. To różni się od tego, co media ogłosiły publicznie 3 marca.

Nie jest tajemnicą, że Radev od dawna współpracuję z rosyjskimi służbami specjalnymi, utrzymuje bliskie związki z byłym generałem Służby Wywiadu Wewnętrznego Federacji Rosyjskiej Leonidem Reszetnikovem. Rumen Radev zawsze popierał i popiera agresywną politykę Kremla wobec Ukrainy i Syrii, a także aktywnie wypowiada się na platformach międzynarodowych przeciwko wszelkim sankcjom wobec Rosji.

Także wiadomo, że w marcu tego roku rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow planuje potajemnie odwiedzić Bułgarię w celu osobiście dać łapówkę bułgarskim urzędnikom, aby jak najszybciej podpisać tę umowę energetyczną.

Tak więc gazowa ekspansja Kremla w Bułgarii i UE będzie kontynuowana, mimo że wcale nie leży to w interesie narodu bułgarskiego i całej Europy.

Żródło: sprotyv.info

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: