ZGODA NA UKOŃCZENIE NORD STREAM 2 ZA INWESTYCJE W „ZIELONĄ ENERGIĘ” NA UKRAINIE

USA i Niemcy zgodzili się pomagać Ukraińcom w projektach energetycznych i inicjatywach dyplomatycznych. Dokument nie zawiera amerykańskiego postulatu „wyłącznika awaryjnego”, czyli klauzuli, że Niemcy miałyby wstrzymać przepływ gazu w razie rosyjskiej agresji względem sąsiadów Rosji.

W ramach porozumienia, Niemcy mają przeznaczyć co najmniej 175 mln dolarów na rozwój „zielonej energii” i promowanie odnawialnych źródeł energii na Ukrainie. Chodzi o wkład w tzw. Zielony Fundusz dla Ukrainy, mający mieć wartość miliarda dolarów. Środki te mają być przeznaczane również na efektywne wykorzystywanie energii, reformy regulacji energetycznych i na odejście od energii opartej na węglu. W przyszłości to zaangażowanie może zostać przedłużone na kolejne lata. Niemcy przeznaczą też około 70 mln dol. na promowanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.

Ponadto, Niemcy zgodziły się wyznaczyć specjalnego wysłannika, żeby pomóc Ukraińcom w wynegocjowaniu przedłużenia ukraińsko-rosyjskiego porozumienia o tranzycie gazu, które wygasa w 2024 roku. „Wall Street Journal” zwraca jednak uwagę, że nie wiadomo, czy Rosjanie będą chcieli płacić za dostęp do sieci przesyłowej, której po uruchomieniu Nord Stream 2 nie będą już potrzebować. Ukrainie rocznie zyskuje z tytułu tych opłat około 3 mld dolarów.

Umowa przewiduje też większe zaangażowanie Niemiec w Inicjatywę Trójmorza, w tym poprzez finansowe wspierani energii odnawialnych. „Niemcy zobowiązują się do zwiększenia swojego zaangażowania w Inicjatywę z perspektywą finansowego wsparcia projektów Inicjatywy Trójmorza na polach regionalnego bezpieczeństwa energetycznego i energii odnawialnych” – napisano we wspólnym oświadczeniu opublikowanym przez Departament Stanu USA i niemieckie MSZ. Ponadto, Niemcy zapowiedziały przeznaczenie do 1,77 mld dol. na projekty „wspólnego interesu” w sektorze energetycznym w ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027. Niemcy mają wspólnie z USA promować i wspierać inwestycje w ramach Zielonego Funduszu dla Ukrainy, warte co najmniej miliard dolarów. Będą one dotyczyć „zielonej” infrastruktury energetycznej i OZE.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: