Akt wandalizmu w Krakowie – prawdopodobnie działanie pozorujące atak ze strony ukraińskich nacjonali

W dniu 06.11.2021 w polskiej przestrzeni informacyjnej pojawiły się doniesienia o akcie wandalizmu, który miał miejsce w Krakowie – zdewastowanie pomnika Józefa Piłsudskiego oraz legionistów. W ramach wspomnianej dewastacji sprawcy używając żółtego i błękitnego spray-u uformowali na pomniku odwrócony wzór ukraińskiej flagi, a także wykonali białym spray-em jeden z symboli używanych przez ukraińskich nacjonalistów – „idea narodu” (litera „I” wpisana w „N”). Sprawcy pozostawili ponadto przy pomniku ręcznie wykonane tablice z hasłem: „Polska nie tylko dla panów”.

Na samym początku warto podkreślić, iż wykonanie „na odwrót” ukraińskiej flagi może wynikać z błędu popełnionego przez sprawców lub może być elementem celowym (część środowisk nacjonalistycznych uznaje ten wzór flagi za zgodny z zasadami heraldyki). Warto ponadto podkreślić, iż błąd zawiera również hasło „Polska nie tylko dla panów”, w którym słowo „Polska” zapisano po rosyjsku, choć pozostałą część hasła wykonano po ukraińsku. Tego rodzaju błąd jest dosyć „niezwykły” jak dla aktywności ukraińskich nacjonalistów. Podobnie poważne wątpliwości wywołuje sama treść hasła. „Polska nie tylko dla panów” nie pasuje do pozostałych elementów działania, gdyż nie wpisuje się w kontekst haseł ani postulatów przedstawianych przez ukraińskich nacjonalistów. Poważne wątpliwości rodzi również sens aktu wandalizmu. Stymulowanie antyukraińskich nastrojów w Polsce nie stanowi czynnika korzystnego z punktu widzenia Ukraińców żyjących w Polsce.

W przeciwieństwie do ukraińskich nacjonalistów czy żyjących w Polsce Ukraińców, interes w stymulowaniu antyukraińskich nastrojów w Polsce posiada Federacja Rosyjska. Działanie to wpisuje się ponadto w kontekst prowadzonych od wielu lat przez stronę rosyjską aktywności dezinformacyjnych.

Zaistniały błąd dotyczący zapisu słowa „Polska” (zastosowano „Польша” – powinno być „Польща”) oraz brak logiki w umieszczonym haśle wskazuje na to, iż pomimo usilnej próby budowy wrażenia, iż mamy do czynienia z „atakiem” dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów, wykonawcami prawdopodobnie nie byli Ukraińcy.

Akt wandalizmu, który miał miejsce w 6.11.2021 w Krakowie wygląda na kolejny z przejawów stymulowania przez czynnik zewnętrzny napięć w relacjach polsko-ukraińskich. Możemy jednak przypuszczać, że ze względu na szereg podobieństw do operacji z lat ubiegłych, które najpewniej zainicjowały służby Fed. Rosyjskiej, omawiane wydarzenie zostanie objęte zainteresowaniem ze strony odpowiednich polskich służb specjalnych.

Wydaje się, iż omówione wydarzenie na dany moment nie wywołało nadmiernego rezonansu w polskich mediach oraz sieciach społecznościowych. Możemy przypuszczać jednak, iż w niedalekiej przyszłości tego rodzaju działania mogą zostać ponowione na obszarze Polski i Ukrainy. Wskazana aktywność służy nie tylko wzbudzeniu kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich, lecz odnosi się do prób ugruntowania w polskim i ukraińskim społeczeństwie szeregu mitów, które powstały w okresie sowieckim (m.in. Ukrainiec-banderowiec, czy Polak-pan gardzący Ukraińcami).

Źródło: infowarfare.pl

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: