Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymał generała tej formacji Wałerija Szajtanowa, który jest podejrzany o zdradę stanu, ataki terrorystyczne i współpracę z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB).

„SBU zebrała wystarczającą ilość dowodów, które wyraźnie świadczą o tym, że Szajtanow jest agentem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Potwierdzają to dostępne materiały dowodowe, wśród których są nagrania audio i wideo” – napisała SBU.

Zatrzymany jest podejrzany o współpracę z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB).

– Niestety, człowiek, który otrzymał stopień generała po „rewolucji godności” i miał bronić Ukrainy, w rzeczywistości pracował przeciwko niej. Przeprowadziliśmy złożoną, wielopoziomową operację specjalną. To najważniejsze osiągnięcie Służby Bezpieczeństwa w czasach niepodległości – oświadczył szef SBU Iwan Bakanow.

Szajtanow miał przekazywać rosyjskim służbom poufne informacje oraz brać udział w przygotowywaniu zamachów terrorystycznych na zlecenie FSB.

Za przeprowadzenie zamachów na terytorium Ukrainy strona rosyjska obiecała Szajtanowowi 200 tys. dolarów i rosyjski paszport – twierdzi SBU.

Według SBU Szajtanow został zwerbowany przez FSB w 2014 roku. Służby utrzymują, że generał zbierał i przekazywał informacje m.in. dotyczące działań w strefie walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie czy międzynarodowej współpracy ukraińskich służb bezpieczeństwa.

Ze śledztwa w sprawie zatrzymanego generała SBU wynika, że rosyjskie służby nadal planowały zabicie Osmajewa. W tym celu Szajtanow zwerbował wykonawcę, rekrutując go spośród podległych mu niegdyś żołnierzy oddziałów specjalnych. W opublikowanych materiałach występuje on pod pseudonimem „N” i zapewne współpracuje ze śledczymi.

„Wysłać do krainy wiecznych łowów”

– Teraz pracujemy nad jednym typem, Osmajewem…

– Dalej po prostu tego nazwiska w ogóle nie używać…

– Nie wymieniamy więcej żadnych nazwisk…

– Chcę dokładnie zrozumieć – co trzeba zrobić?

– Wysłać do krainy wiecznych łowów.

– Zlikwidować.

– Nie, tego słowa nie będziemy używać…

To jeden z opublikowanych fragmentów rozmowy osoby ukrywającej się pod pseudonimem „N” oraz pułkownika FSB Igora Jegorowa, który był kuratorem ukraińskiego generała.

Śledztwo w sprawie Szajtanowa prowadzi Prokuratura Generalna. Sąd w Kijowie zdecydował, że generał trafi do tymczasowego aresztu na 60 dni.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: