Tak to robi Kreml. Lektura instrukcji dla rosyjskich trolli budzi zimny strach

Ingerencja Rosjan w sprawy wewnętrzne Stanów Zjednoczonych jest sprawą, która elektryzuje opinię publiczną na całym świecie. Pojawiły się nowe dokumenty w tej sprawie. Upubliczniono kolejny akt oskarżenia, z którego wynika, że tzw. rosyjskie trolle otrzymywały instrukcje dotyczące reakcji w sieci, komentarzy na dane tematy i odbiorców, do których należy się zwracać.

Choć o rosyjskiej wojnie informacyjnej w social media w USA wiemy już dość dużo, dotychczas nieznane były instrukcje, które otrzymywały osoby pracujące jako trolle. Co znalazło się w instrukcjach? Piszą o tym zagraniczne media, takie jak CNN czy Daily Mail, w Polsce opisania tematu podjął się portal OKO.PRESS, znany z niechęci do obecnego rządu. Autorka artykułu na oko.press stara się porównywać narrację kremlowskich trolli do tej stosowanej w Polsce. Owszem, fakt, że Kreml pcha swoje macki również do polskiego internetu jest ewidentny, jednak sięga daleko na prawo od PiS, ale i na lewo (vide: Zmiana), lubuje się w skrajnościach, czy to prawicowych, czy lewicowych.

Z instrukcji dowiadywano się między innymi: w jaki sposób zwracać się do konkretnych odbiorców. Pojawiła się nawet instrukcja opisująca, jak komunikować się z „kolorowymi” LGBT, którzy „są mniej wyrafinowani niż biali”. Jednocześnie autorzy przekonywali, żeby uważać na treści rasistowskie. Ważne są również infografiki: krótkie, przejrzyste i proste do zrozumienia.

Inna ważna kwestia to udostępnianie postów w odpowiednich godzinach: o takich porach, by mogło wyświetlić je jak najwięcej osób- z uwzględnieniem różnicy czasu między USA a Rosją. Reakcje i aktywności zależały w dużej mierze od publicznych wystąpień polityków i innych atakowanych osób, jak również artykułów w mediach.

Z instrukcji łatwo wyodrębnić słowa-klucze, co pokazuje, że to skomplikowana, zaplanowana na zimno operacja. Autorka tekstu na oko.press wskazuje, że cel rosyjskiej wojny informacyjnej jest jeden: zwiększenie wpływów poprzez osłabienie przeciwnika. Chaos, podziały, skłócanie społeczeństwa i polityków, ostatecznie- rozbijanie społeczeństwa na coraz mniejsze i bardziej skłócone grupy- to coś, w czym lubuje się Rosja.
Materiały dziennikarzy portalu OKO.PRESS

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: