Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Przystąpienie Ukrainy do NATO ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Europy i Stanów Zjednoczonych

Przystąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy, a także Stanów Zjednoczonych – oświadczył amerykański dyplomata, były specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy Kurt Volker.

„NATO podejmuje decyzje na zasadzie konsensusu, co oznacza, że każdy kraj członkowski musi dać zgodę, aby podjąć wspólną decyzję. A my wiemy, że jest wiele krajów europejskich, które obawiają się, że [przystąpienie Ukrainy do NATO] to prowokacyjny krok wobec Rosji, że to zaangażuje Sojusz w konflikt w Donbasie i że Ukraina jest niewystarczająco zreformowana i zbyt skorumpowana. Mamy problemy w NATO, aby znaleźć konsensus w sprawie zaproszenia Ukrainy do członkostwa” – powiedział były specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy.

Rosja chce uniemożliwić przystąpienie do Sojuszu takim krajom jak Ukraina, Gruzja, Mołdawia. W tym celu okupowała niektóre terytoria w tych krajach. Podejmiemy się zobowiązania nie używać siły, aby je zwrócić [terytoria okupowane], i wspierać jedynie pokojową reintegrację tych terytoriów oraz przywrócenie integralności krajów starających się o członkostwo w NATO. Powinno to pozbawić Rosję bodźców do kontynuowania okupacji tych terytoriów” – powiedział Kurt Volker.

Wiadomo, że Kongresman Scott Franklin wniósł poprawkę do budżetu Pentagonu, która może umożliwić administracji Bidena sprzedaż lub transfer nowych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Ukrainę. Dotyczyć to może baterii systemu obrony przeciwlotniczej Iron Dome zakupionej z Izraela. Poprawkę zatwierdziła już komisja sił zbrojnych Kongresu.

Baterie Żelaznej Kopuły będące w wyposażeniu amerykańskich wojsk lądowych są głównymi kandydatami, gdyż są w stanie zwalczać pociski artylerii lufowej i rakietowej i moździerzowe, a także samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące i bezzałogowce.

Od marca br. Waszyngton przekazuje ukraińskim siłom zbrojnym sprzęt i wsparcie, co stanowi kość niezgody w relacjach z Moskwą. Niewątpliwie uzbrojenie Kijowa w nowe zestawy OP będzie elementem zaogniającym wzajemne stosunki.

Według wstępnych ocen, na Ukrainę mogłoby trafić dwie baterie „Iron Dome”. Prawdopodobnie system trafiłby w pobliże linii rozgraniczenia na Donbasie, gdzie codziennie dochodzi do ostrzałów ukraińskich pozycji z wykorzystaniem moździerzy i innych środków artyleryjskich.

System „Żelazna Kopuła” został opracowany przez izraelską firmę Rafael w 2011 roku. Od tego czasu, według źródeł izraelskich, przechwycił 90% pocisków, które zostały wystrzelone przez organizacje terrorystyczne w kierunku celów w Izraelu.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: