Były ambasador Polski: Ukraina jest kluczem do bezpieczeństwa Europy

Teraz bez Ukrainy stworzenie europejskiego systemu bezpieczeństwa jest niemożliwe. Dlatego w interesie całej Europy powinna być perspektywa członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i otrzymanie nią planu działań dot. członkostwa w NATO, mówi były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. Wyraził tę opinię podczas wykładu na temat znaczenia Ukrainy dla UE w ramach 18. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej w Krakowie.
Ponadto były ambasador jest przekonany, że Ukraina ma wielowymiarowy potencjał dla Unii Europejskiej, w tym dla Polski: „To kraj, który zdecydował się na bardzo trudny wybór. Wybór ten był powiązany z agresją rosyjską, aneksją Krymu, Donbasem i z tym że codziennie młode ludzi umierają, broniąc suwerenność Ukrainy. Poza tym Ukraina jest w rzeczywistości najważniejszym sąsiadem Polski, silnym sojusznikiem, w tym na wschodniej granicy UE. A bez tej Ukrainy teraz, po tym, co się wydarzyło, niemożliwe jest stworzenie europejskiego systemu bezpieczeństwa. ”

Jeżeli Ukraina zostanie oddana Rosji, będziemy mieli w Europie taką gnijącą czarną dziurę, która może zakończyć się nowym problemem, nowym konfliktem zbrojnym. Dlatego przede wszystkim w interesie Polski i całej Europy perspektywa członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, a także otrzymanie nią planu działań dot. członkostwa w NATO, podsumował Jan Piekło w swojej lekcji na 18. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej w Krakowie. Źródło: ukrinform.ua

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: