Rosjanie nie ufają szczepionce „Sputnik V” ze względu na skutki uboczne

Rosyjska szczepionka przeciw koronawirusowi miała udowodnić światu, że Kreml dysponuje zaawansowanymi technologiami i może grać na tym samym poziomie, co kraje rozwinięte. „Sputnik V” miał być „prosty i skuteczny niczym kałasznikow”. I Rosjanie obawiają się, że rzeczywiście taki będzie – zabójczy.

Szczepionka otrzymała nawę „Sputnik V”. To nawiązanie do Sputnika-1, pierwszego sztucznego satelity Ziemi, którego Związek Radziecki wystrzelił w kosmos w październiku 1957 r. Dla Rosji to wydarzenie wciąż pozostaje historycznym zwycięstwem w kosmicznym wyścigu z USA.

Niezależne rosyjskie media złośliwie ochrzciły „Sputnika V” mianem „car-szczepionki”, nawiązując w tym przypadku do „car-bomby”, największej wodorowej bomby lotniczej, która według planów ZSSR miała rzucić USA na kolana.

Start szczepień okazał się porażką. Sondaże pokazują, że aż 73 proc. Rosjan nie zamierza się szczepić.

Rządowe media ogłosiły „oszałamiający sukces”, pokazując tłumy w przychodniach. Jak się okazało, większość z ludzi prezentowanych w mediach to pracownicy budżetówki, których zmuszono do szczepień pod groźbą zwolnienia z pracy.

Według relacji rosyjskich mediów część lekarzy się poddała, ale część uciekła „spod igły”, szczepiąc się przeciwko grypie i pneumokokom. Tym samym kupiła sobie więcej czasu, ponieważ między szczepieniami powinien być zachowany odstęp czasu.

Nawet w całkowicie kontrolowanych „administracjach” tymczasowo okupowanych terytoriów obwodów Donieckiego i Ługańskiego pojawiają się negatywne opinie na temat „Sputnika-V” i nikt nie zamierza się szczepić.

Wiadomo, że Sputnik V ” nie został jeszcze certyfikowany przez Europejską Agencję Leków (EMA) ani Światową Organizację Zdrowia.

Niepełne statystyki dotyczące skutków ubocznych szczepionki Sputnik-V:

– październik 2020 r. – w III etapie badań klinicznych po szczepieniu zostało 10 zakażonych koronawirusem osób spośród uczestniczących w badaniach szczepionkowych;

– listopad 2020 r. (Ałtaj) – 3 pracowników medycznych po szczepieniu zostało zarażonych koronawirusem;

– listopad 2020 r. (Obwód Kurski) – 17 listopada zaszczepiono 42 osoby spośród najwyższego kierownictwa obwodu kurskiego, policji i FSB. 10 z nich natychmiast zachorowało na COVID-19, a 2 osoby z gabinetu gubernatora obwodu kurskiego zmarły.

W Moskwie podczas szczepień funkcjonariuszów OMON doszło do poważnych skutków ubocznych (drgawek, zawrotów głowy itp.)

Na anektowanym Krymie marynarz Maxim Churilov (18 lat) po zaszczepieniu przebywał przez długi czas na oddziale intensywnej terapii Szpitala Klinicznego Marynarki Wojennej w Sewastopolu.

4 stycznia 2021 r. Szef Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Siergiej Szachow po zaszczepieniu zmarł w szpitalu dla pacjentów z koronawirusem.

W ten sposób euforia po stworzeniu szczepionki „Sputnik V” szybko ustąpiła. Ogólnie społeczeństwo rosyjskie jest bardzo podejrzliwe wobec swojej medycyny, a zwłaszcza przemysłu farmaceutycznego.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: